Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na płycie z betonu wykonany samodzielnie

Zdecydowaliśmy się wybudować taras tradycyjnie, na płycie z betonu. Postanowiłem samodzielnie ułożyć płytki. Chcę się przekonać, czy można uniknąć odpadania płytek - mówi Janusz, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od 4 lat.

Powierzchnia: tarasu 24 m2 (wymiary 8 x3 m); domu 180 m2; działki 3062 m2. Taras w nieforemnym kształcie, na płycie betonowej wykończonej płytami gresu.

Zadaszenie: ¾ tarasu we wnęce pod dachem domu. Dodatkowe zadaszenie markizą z elektrycznym napędem i czujnikiem wiatrowym, wymiary 570 x 350 cm.

Położenie: od południowego-zachodu, przy salonie i kuchni.

Decyzja: na tarasie spędzamy z żoną połowę życia. Tu od wiosny do jesieni jemy, wypoczywamy, przyjmujemy gości. Projektując dom dla dwojga, celowo umieściliśmy taras blisko kuchni, we wnęce pod dachem. Zwróciliśmy go na południe i zachód, by cieszyć się słońcem o każdej prze roku. Już w lutym i marcu, ciepło ubrani, grzejemy się w jego promieniach. Późną jesienią też nam służy. Kupiliśmy komplet mebli z technorattanu, żeby wytrzymywały słotę i mróz, i nie trzeba ich było sprzątać na zimę.

Zdecydowaliśmy się wybudować taras tradycyjnie, na płycie z betonu. Trzy lata niczym nie wykańczaliśmy płyty tarasu. Dopiero teraz zająłem się układaniem na niej mrozoodpornych płytek gresu. Dopasowaliśmy je kolorystycznie do budynku. Postanowiłem samodzielnie ułożyć płytki, z zachowaniem wszelkich rygorów technologicznych, bo wiem że tarasy budowane na płycie z betonu zwykle wymagają po kilku latach remontu. Chcę się przekonać, czy można uniknąć odpadania płytek, restrykcyjnie stosując się do zaleceń producentów zapraw klejowych i fug.

Jasne płytki mrozoodpornego gresu 30 x 30 cm mają fakturę worka jutowego, ciemne – desek 15 x 60 cm Markiza z elektrycznym napędem zacienia całą płytę tarasu

Taras wykonany samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Wylałem grubą solidną płytę z betonu ze szczelinami dylatacyjnymi co 80 cm i spadkiem 3 cm na 1 m. Płyta nie popękała i nie osiadła. Miałem szczęście, bo mogłem oprzeć ją na naturalnym podłożu z piasku, bez konieczności wybierania gruntu, wsypywania piasku i zagęszczania go. Zaoszczędziłem sporo czasu, pieniędzy i wysiłku. Na prośbę żony wylałem obrzeże w kształcie fali. Pomogły mi w tym szalunki z blachy.

  Obecnie kończę układanie płytek, ale trwało to kilka miesięcy. Fale nie ułatwiły mi zadania, bo miałem więcej mierzenia i cięcia płytek, ale jesteśmy oboje zadowoleni z efektu końcowego. Zastosowałem mrozoodporne i wodoodporne produkty: zaprawę klejową, fugę, utrwalacz. Na tym elemencie wykończenia nie oszczędzałem! Prace przeciągnęły się, ponieważ układam płytki tylko wtedy, gdy na zewnątrz panuje temperatura wskazana przez producenta zaprawy i fugi.

  Jestem bardzo dokładny podczas prac. Kupiłem nawet plandeki, żeby klej i fugi za szybko nie wysychały, kiedy zaświeci słońce. Słupy na tarasie, podpierające dach, wykończę matą szklaną i mozaiką. To prawda, że wykonanie tarasu w takiej technologii trwa długo i jest drogie, jednak liczę że przy tak dużej staranności będzie trwałe. Ceramiczna posadzka nawiązuje do wystroju wnętrza domu i jest przytulna. Na tarasie czujemy się jak w pokoju. I o to nam głównie chodziło.

  Płytki z fakturą worka jutowego rzeczywiście są antypoślizgowe, ale nabija się w nie brud. Odkurzamy je na razie odkurzaczem przemysłowym, potem umyjemy szczotką ryżową.

 • Markiza z elektrycznym napędem przydaje się w upalne dni. Bez niej nie mogliśmy wysiedzieć na tarasie między godziną 14 a 16. Zamontowaliśmy ją w 2008 r. i wkrótce musieliśmy naprawiać napęd, bo spalił się podczas burzy. Monterzy zrobili to w ramach gwarancji. Radzimy zamontować czujnik wiatrowy.

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z mebli ze sztucznego rattanu. Znakomity zakup pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Warto poszukać ich po sezonie, kiedy cena spada.

Taras wykonany samodzielnie - koszty:

 • Tarasowe płytki gresu 3800 zł. 
 • Klej, fugi, utrwalacz 800 zł. 
 • Robocizna własna. 
 • Markiza 6300 zł. 
 • Meble 1900 zł, zakupione po sezonie (cena przed upustem 3900 zł).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

18 minut temu, anpi napisał:     Konsultowałem się z wieloma płytkarzami w sprawie ponownego ułożenia - wszyscy twierdzą, że płytki na tarasie wcześniej czy później ale ZAWSZE odpadną.  A ja zauważyłem że nawet wewnątrz, jesli chce się odspoić ...

retrofood

16 Lis 2017, 23:12

Mam niezadaszony taras betonowy od południa, jakieś 5 lat temu ułożony został na nim gres, po 2 latach pierwsze płytki zaczęły "głucho odpowiadać", w tym roku skułem całość (w zasadzie wszystkie same odeszły). Konsultowałem się z wieloma płytkarzami w sprawie ponownego ...

anpi

16 Lis 2017, 22:52

Koszty to takie tylko w przypadku kiedy cement i piasek komuś "z ciężarówki spadną"

Gość Trapp

16 Lis 2017, 22:45

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze