Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Nawierzchnia tarasu jak nadmorskie molo

Deski pierwszy raz zobaczyłam na nadmorskim molo. Po roku znowu odpoczywałam w Mielnie i jeszcze bardziej mnie poruszyło, że molo nie nosi żadnych oznak zniszczenia, mimo upływu czasu, tłumów ludzi i nadmorskiego specyficznego klimatu. Po powrocie do domu – powiedziałam mężowi, że chciałabym ten materiał zastosować na naszym tarasie... - mówi Ela, która wraz z Andrzejem są Czytelnikami Budujemy Dom. Remont tarasu przeprowadzili w lipcu 2013 r.

Nawierzchnia tarasu jak nadmorskie molo

Powierzchnia: działki 2000 m2, domu 420 m2, tarasu 40 m2.

Zakres remontu: wymiana nawierzchni i izolacji przeciwwilgociowej.

Taras:

 • Na płycie betonowej. 
 • Nawierzchnia – pierwotnie z płytek ceramicznych, obecnie z desek kompozytowych (WPC) na legarach. 
 • Zadaszenie – najpierw ażurowa pergola z roślinami, obecnie elektryczna markiza. 
 • Położenie – od wschodu i południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: po dziesięciu latach użytkowania, główny taras z tyłu domu, z klasyczną betonową płytą, nadawał się do remontu, ponieważ płytki ceramiczne zaczęły odpadać. Powstało również podłużne pęknięcie na całej szerokości posadzki. Takie same płytki na zadaszonym ganku są w lepszej kondycji, niż te na tarasie, bo nie płynie po nich woda opadowa. Ponieważ taras ze wschodnią i południową ekspozycją mocno się nagrzewał, latem rzadko z niego korzystaliśmy, chociaż jest bardzo przestronny i wygodny oraz ma szeroki widok na ogród za domem. Ażurowa pergola z drewna na niewiele się zdawała, a pnąca się po niej glicynia tylko zaśmiecała płytę tarasową.

Ela: kompozytowe deski pierwszy raz zobaczyłam na nadmorskim molo. Byłam zdziwiona, kiedy zorientowałam się, że nie są to deski z drewna. Po roku znowu odpoczywałam w Mielnie i jeszcze bardziej mnie poruszyło, że molo nie nosi żadnych oznak zniszczenia, mimo upływu czasu, tłumów ludzi i nadmorskiego specyficznego klimatu. Po powrocie do domu – powiedziałam mężowi, że chciałabym ten materiał zastosować na naszym tarasie. Nie znałam nawet wtedy jego nazwy! Zaczęliśmy szukać w Internecie wiadomości, które jeszcze utwierdziły nas w racjonalności tej decyzji. Nowa nawierzchnia na tarasie w użytkowaniu okazuje się rewelacyjna!

Na tarasie ułożono nową warstwę izolacji i nawierzchnię z desek kompozytowych oraz zamontowano elektryczną markizę

Taras z desek kompozytowych (WPC) - rady i przestrogi:

Przede wszystkim kompozyt do złudzenia przypomina drewno, a nie wymaga konserwacji. Deski mniej się nagrzewają w porównaniu z poprzednimi płytkami. Łatwo myje się je wodą ze szlaucha, dotąd nie musieliśmy tego robić myjką ciśnieniową. Taras od czasu do czasu myjemy, żeby usunąć odchody ptaków.

Do utrzymania tarasu w czystości wystarcza odkurzenie, które w przypadku ryflowanego kompozytu jest wygodniejsze od zamiatania. Trzeba to tylko robić zgodnie z kierunkiem rowków na deskach. Po rozebraniu pergoli i usunięciu części roślin, nawierzchnia tarasu nabrała przestrzeni i rozmachu. Wszystkim wydaje się, że powiększyliśmy płytę, choć ma taki sam rozmiar, jak poprzednio. To zasługa także układu desek i ich jasnego koloru.

Wśród desek kompozytowych nie ma tak szerokiego wyboru faktur i kolorów, jak przy drewnianych – odrzuciliśmy deski szare i w ciemnym kolorze drewna, wybraliśmy deski imitujące jasne odmiany drewna, w wersji mat, a nie błyszczącej. Na tego rodzaju deskach radzimy jedynie uważnie przesuwać meble. My zarysowaliśmy je ostrą końcówką nogi stołu. Remont tarasu trwał 4 tygodnie, ze względu na opieszałość wykonawców. Byli fachowi, ale ciągle odjeżdżali na inne budowy.

Podczas przesuwania stołu, zarysowano nawierzchnię z kompozytu
Po zdjęciu płytek i starej zaprawy (wypełniły połowę dużego kontenera), podkuli wzdłuż ściany domu fragment istniejącej płyty betonowej. Wylali na niej nową wylewkę betonową ze spadkiem, szparę wzdłuż budynku wypełnili elastycznym silikonem, potem całą płytę zaimpregnowali płynną folią. Na takim podłożu ułożyli legary i deski kompozytowe, łącząc je na specjalne systemowe zamki.

Większość łączników znajduje się pod deskami, więc nie szpecą nawierzchni. Zależało nam na takim efekcie, dlatego nie zgodziliśmy się na powierzchniowe listewki wykańczające w kształcie kątowników, które proponowano nam np. do wykończenia schodów. Woleliśmy, żeby deski leżały na styk. Zewnętrzne listwy maskujące powinniśmy zastosować tylko przy bocznych schodach. Tam zakryłyby końcówki desek, uwidaczniające nieestetyczny profil komorowy.

Taras z desek kompozytowych (WPC) - koszty:

 • remont nawierzchni – 36 000 zł, 
 • markiza 9000 zł; 
 • nowe meble z technorattanu 12 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Boczne schody lekko się obniżyły i już nie maskują końcówek desek tarasowych. Wymagają drobnej naprawy

aktualizacja: 2017-07-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Pewnie chodzilo o deptak. Hmmm. Obecnie jest duzo szersza oferta jesli chodzi o faktury i kolory. Moga byc ryfle lub calkowita imitacja drewna, sa producenci ktorzy produkuja deski nawet w bialym kolorze, mozna nabyc rowniez deske elewacyjna z tego samego materialu...

Gość Konrad K

17 Maj 2016, 11:14

molo ... w Mielnie ?? hmmm

Gość gdzie

11 Kwi 2016, 09:09

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze