Budujemy Dom

Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu

Artykuł na: 4-5 minut

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek zażelazionej wody z nienormatywną zawartością manganu.

Odżelaziacz wymaga okresowej konserwacji filtra, czyszczenia lub wymiany inżektorów
Odżelaziacz wymaga okresowej konserwacji filtra, czyszczenia lub wymiany inżektorów (części w głowicach sterujących, zarastające żelazem) oraz sprawdzania poszczególnych elementów systemu uzdatniania wody. Każdą stację uzdatniania wody powinien raz w roku obejrzeć serwisant (fot. Ekonet)

To problem związany tylko z wodą ze studni. Jeśli w wodzie wodociągowej obserwuje się obecność żelaza, pozostawiającego barwne naloty na armaturze, czy metaliczny posmak, jest to raczej zanieczyszczenie wtórne i we względnie niewielkich ilościach.

Skład wody:

 • zawartość żelaza 4000 μg/l (przy normie do 200 μg/l);
 • zawartość manganu 200 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
 • zapach nieakceptowalny – siarkowodór.

Zarówno żelazo, jak i mangan są niepożądane w wodzie do picia i w tej wykorzystywanej na potrzeby gospodarcze, gdyż wywołują zarastanie sieci wodociągowych, instalacji domowych oraz armatury, a także mogą być przyczyną powstawania barwnych plam na urządzeniach sanitarnych i praniu. Ponadto pogarszają właściwości organoleptyczne wody, wzmagają jej brunatną barwę i wywołują mętność, a przy wyższych stężeniach – zmieniają również smak i zapach. Siarkowodór nadaje wodzie specyficzny zapach (zgniłe jaja).

Popularną i skuteczną metodą usuwania żelaza i manganu jest zastosowanie filtrów wypełnionych tzw. złożami katalitycznymi, które jednocześnie utleniają rozpuszczone substancje oraz zatrzymują je na swojej powierzchni. W zależności od rodzaju złoża, czasem konieczna jest ich regeneracja nadmanganianem potasu (KMnO4) – np. w przypadku filtrów do wody ze złożem Greensand Plus. Inne złoża płukane są tylko wodą, np. złoże Birm i wymagają okresowej wymiany.

Dobór i budowa filtra

W prezentowanym przypadku, zaleca się odżelaziacz ze złożem Greensand Plus, w połączeniu z górną warstwą hydroantracytu, szczególnie z powodu obecnego w wodzie siarkowodoru.

Odżelaziacz składa się z następujących elementów:

 1. Zbiornik filtracyjny. Woda wpływa od góry i filtrowana jest całą powierzchnią złoża – najpierw przez hydroantracyt, potem przez złoże Greensand Plus.

   

 2. Głowica sterująca. Pracą filtra steruje głowica filtracyjna, działająca czasowo, czyli po zadanym czasie włącza proces płukania złoża. Wobec odżelaziaczy błędem jest wdrażanie cyklu objętościowego. Odżelaziacz musi płukać się regularnie, z dużą intensywnością.

   

 3. Zbiornik chemii. W przypadku tego złoża, oprócz płukania wodą, następuje regeneracja nadmanganianem potasu. Wsypywany jest on (w postaci proszku) do osobnego zbiorniczka chemii, gdzie powstaje odpowiedni roztwór i podczas regeneracji – określona jego objętość jest automatycznie zasysana.

Wielkość odżelaziacza dopasowuje się do jakości i zużycia wody, co wpływa na częstotliwość jego regeneracji. Zbyt mały, zawierający mniejsze złoże filtracyjne – będzie musiał się bardzo często płukać, by zapewnić właściwą jakość wody.

Warunki instalacji odżelaziacza 

Pompa. Złoże w odżelaziaczu jest ciężkie, bez względu na to, czy jest to Greensand, Greensand Plus, czy Pyrolox. Zatem wymaga dostatecznie intensywnego wypłukania. Instalacja odżelaziacza wymusza zamontowanie pompy o odpowiedniej wydajności. Niewłaściwe płukanie może doprowadzić do nagromadzenia się osadów żelazistych, pogorszenia jakości wody i niedostatecznego usuwania manganu.

Sterowania pracą filtra. W stacjach domowych działają elektroniczne systemy, które w prosty i skuteczny sposób kierują wszystkimi etapami filtrowaniem, płukaniem i regeneracją. Wymaga to włączenia zasilania systemu do gniazdka elektrycznego.

Miejsce montażu odżelaziacza. Odżelaziacze to zbiorniki o średnicy 25–35 cm i wysokości 130– –165 cm, a zbiornik na nadmanganian potasu ma średnicę 30 cm. Orientacyjnie powierzchnia potrzebna na montaż tych urządzeń to 50 x 70 cm, wysokość ok. 200 cm.

Eksploatacja i serwis odżelaziacza

Do codziennej eksploatacji w przypadku filtru ze złożem Greensand Plus potrzebny jest nadmanganian potasu, sprzedawany najczęściej w opakowaniach 1 kg.

Wymiana złoża w odżelaziaczu konieczna jest wówczas, gdy uzdatniana woda nie spełnia już norm jakości, mimo prawidłowej eksploatacji filtru. Dłużej, bez wymiany działają złoża, które regeneruje się nadmanganianem potasu, a takim właśnie jest Greensand Plus (zgodnie z informacją producenta wymiana może być konieczna po 10–15 latach pracy), choć zdarza się, że i ten materiał filtracyjny należy wymienić wcześniej.

Koszt stacji uzdatniania wody – 4500 zł.

Anna Chmiel

aktualizacja: 2015-05-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".