Plaga dzików była powodem postawienia ogrodzenia

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Plaga dzików była powodem postawienia ogrodzenia

Najchętniej wcale nie grodzilibyśmy działki, ale w Polsce nie ma takiego zwyczaju. Odkąd zaczęła się plaga dzików, stwierdziłam, że taka bariera jest potrzebna. Choć panele z drutu wyglądają delikatnie, stanowią przed zwierzętami dobrą zaporę - mówią Iwona i Zygmunt, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2017 r.

aktualizacja: 2023-01-26 11:34:00

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych:

  • Dł. 20 i 22 m, wys. z podmurówką 1,70 m.
  • Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy gł. 0,50 m (przy bramie 1 m).
  • Słupki - ze stali, między przęsłami wym. 5 x 5 cm, przy furtce i bramie o wym. 10 x 10 cm.
  • Gotowe przęsła - wym. 2,50 x 1,40 m, wykonane z drutu gr. 3 mm, ocynkowanego i pomalowanego lakierem proszkowym na kolor czarny.
  • Furtka - szer. 0,90 m, z domofonem i elektrozaczepem.
  • Brama - dwuskrzydłowa, szer. 3,50 m; z napędem.

Decyzja: Ogrodzenie, które stawialiśmy od frontu i wzdłuż boku działki, miało być proste i jak najmniej widoczne. Takie uznaliśmy za najkorzystniejsze na niedużej posesji o powierzchni 620 m2 i z budynkiem o nieskomplikowanej bryle. Liczyła się jeszcze szybkość i łatwość zamontowania oraz przystępna cena. Wszystko to zapewniły materiały prefabrykowane, czyli betonowa podmurówka, stalowe przęsła, sztachety, słupki. Od razu wyposażyliśmy bramę w napęd, a furtkę - w domofon.

Dwuskrzydłowa brama
Dwuskrzydłową bramę szerokości 3,50 m obsługują dwa siłowniki, sterowane dwukanałowymi pilotami.

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

  • Zygmunt: po materiały pojechałem do firmy zajmującej się budowaniem ogrodzeń. Wybrałem panele z ocynkowanego drutu średniej grubości, zabezpieczonego powłoką naniesioną proszkowo - czarny kolor lakieru zlewa się z otoczeniem. Kupiłem tu również komplet - podmurówkę z płyty betonowej i betonowe łączniki oraz stalowe słupki, ramy do furtki i dwuskrzydłowej bramy, a do ich wypełnienia - gotowe aluminiowe szczeble w kształcie sztachet, z akcesoriami do montażu tj. obejmy, złączki, śruby. Naprzeciwko wiaty garażowej nie ma miejsca na przesuwną bramę z jednym długim skrzydłem, dlatego zastosowałem dwie krótkie rozwierane.

    Nie zamówiłem firmowego montażu, zajęła się nim ekipa, która u nas utwardzała kostką trakty komunikacyjne. Brukarze znali się na rzeczy - składanie ogrodzenia zajęło im 3 dni. Najpierw przy furtce i bramie obsadzili grubsze i dłuższe słupki, stopy fundamentowe wkopali znacznie głębiej, niż pozostałe elementy. Słupki pod lekkie przęsła wstawiali w dziury o głębokości 50 cm - dokładnie wyliczali odległości między nimi - wsypywali gruz i zalewali betonem. Następnego dnia w betonowe łączniki wsuwali elementy podmurówki i montowali przęsła, furtkę i bramę. Dwa tygodnie później elektryk założył domofon i napęd.

  • Iwona: Najchętniej wcale nie grodzilibyśmy działki, ale w Polsce nie ma takiego zwyczaju. Odkąd zaczęła się plaga dzików, stwierdziłam, że taka bariera jest potrzebna. Choć panele z drutu wyglądają delikatnie, stanowią przed zwierzętami dobrą zaporę - są sztywne i trudno je podważyć. Ażurowe ogrodzenie optycznie powiększa działkę, lecz niedługo granicę wyraźnie zaznaczy zimozielony żywopłot. Posadziliśmy go jako wiatrochron. Furtka ma wygodną szerokość, operujemy nią domofonem i elektrozaczepem, albo kluczem. Skrzydło nie jest ciężkie, bo sztachety są aluminiowe.

    W bramie tak samo - siłowniki napędu zamontowane na wąskich i lekkich skrzydłach zawsze działają. Jednak kiedy napada dużo śniegu, trzeba go usuwać, żeby nie blokował pola ruchu. Sterowanie dwukanałowymi pilotami jest proste, napęd działa niezawodnie. Mąż musi tylko wymienić zepsutą fotokomórkę, kosztuje ona 100-200 zł i zrobi to sam.

Koszty wykonania ogrodzenia z elementów prefabrykowanych:

  • ogrodzenie z elementów prefabrykowanych i robocizna 5600 zł;
  • brama z napędem i furtka z usługą monterską 5800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!