Czy da się szybko i tanio postawić trwałe ogrodzenie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy da się szybko i tanio postawić trwałe ogrodzenie?

Niedawno wprowadziłem się do mojego domu, który na czas budowy otoczony był prowizorycznym ogrodzeniem. Teraz planuję postawić coś trwałego, co posłuży przez lata. Problem jest taki, że chciałbym to zrobić szybko i możliwie dużo prac wykonać we własnym zakresie. Czy to w ogóle możliwe? Czy są na rynku jakieś gotowe ogrodzenia, których budowa nie trwa tygodniami?

aktualizacja: 2024-02-20 07:32:38
Streszczenie artykułu
Artykuł porusza temat wyboru i montażu ogrodzenia domu, skupiając się na systemowych ogrodzeniach jako rozwiązaniu dla osób poszukujących szybkiego i stosunkowo prostego sposobu na ogrodzenie swojej posesji. Omawia zalety systemów ogrodzeniowych, w tym ich przydatność dla osób z doświadczeniem w majsterkowaniu lub pracach budowlanych, oraz wskazuje na istotną rolę, jaką ogrodzenie pełni w wyznaczaniu granic posesji, dekoracji oraz ochronie przed intruzami i hałasem. Artykuł porusza również kwestie prawne związane z budową ogrodzeń, takie jak wymogi dotyczące wysokości ogrodzenia oraz przepisy lokalne, a także zalecenia dotyczące estetyki ogrodzenia, w tym kolorystyki, aby pasowało do stylu architektonicznego domu i jego otoczenia.

Systemowe ogrodzenie - kiedy się sprawdzi?

Dla wielu inwestorów tempo budowy odgrywa kluczową rolę przy wyborze ogrodzenia. Dlatego niektórzy producenci oferują odpowiednie rozwiązania. To systemy ogrodzeniowe, czyli zestawy elementów do samodzielnego montażu, zawierające wszystko to, co jest potrzebne do wykonania podmurówki, zamontowania słupków, przęseł, furtki i bramy wjazdowej na posesję. Na rynku działają nawet firmy produkujące ogrodzenia, które pakowane są w paczki i wysyłane do klienta kurierem.

Systemy ogrodzeniowe to propozycja dla tych, którzy mają doświadczenie w majsterkowaniu albo w pracach budowlanych. Montaż elementów wymaga pewnej wprawy, a większe umiejętności są niezbędne wtedy, gdy trzeba wykonać fundament pod ogrodzenie lub mur. Zanim przedstawimy najchętniej wybierane opcje, napiszemy kilka zdań na temat zasad planowania ogrodzenia. Warto bowiem mieć na uwadze, że pełni ono istotną rolę, która czasem jest bagatelizowana. Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice posesji, ale też może stanowić dekorację budynku i jego otoczenia. Bywa również barierą dla intruzów i hałasu.

Jeżeli więc posesja zlokalizowana jest przy ruchliwej drodze, otoczenie jej lekkim płotem z siatki nie będzie najlepszym pomysłem. Nie sprawdzi się również wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu prywatności. Wyższe, solidniejsze ogrodzenie warto też wybrać w sytuacji, gdy dom położony jest w oddaleniu od innych zabudowań, a jego mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

Ogrodzenia modułowe
Inwestorom, którym zależy na szybkim tempie budowy, polecane są ogrodzenia modułowe, oferowane w szerokiej gamie wzorów i kolorów. (fot. Joniec)

Ogrodzenie zgodnie z przepisami

Parkan powinien być wykonany zgodnie z przepisami. Na szczęście nie są one zbyt restrykcyjne. Jeżeli ogrodzenie ma mniej niż 220 cm wysokości, budowy nie trzeba nawet zgłaszać w urzędzie. Konieczne jest natomiast sprawdzenie, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych dotyczących jego wyglądu, wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału. Przepisy stanowią też, że ostro zakończone elementy ogrodzenia nie mogą się znajdować na wysokości poniżej 180 cm, bo mogłyby być zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.

Uregulowania prawne mówią też o wymiarach furtki i bramy wjazdowej, które są częścią ogrodzenia. Minimalna szerokość furtki to 90 cm, natomiast bramy 240 cm. Warto jednak zaplanować nieco szersze wejście, a przede wszystkim wjazd. Zalecana szerokość bramy to ok. 400 cm - dzięki temu łatwiej będzie manewrować samochodem, a w razie konieczności możliwy będzie wjazd na posesję auta ciężarowego lub dostawczego.

Jaka kolorystyka ogrodzenia?

Wreszcie kwestia najbardziej indywidualna, czyli estetyka ogrodzenia. Dobrze, gdy harmonizuje ono z domem i otoczeniem. Zgodnie z tą zasadą wokół bryły o minimalistycznym stylu najlepiej zaplanować płot o prostej formie. Natomiast przy domu o klasycznej architekturze można wybudować ogrodzenie o tradycyjnym wyglądzie, bardziej zdobione.

Co do kolorystyki ogrodzeń - architekci krajobrazu zalecają, by była ona dopasowana do jednego z elementów domu: dachu, stolarki albo elewacji.

Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach ogrodzeń? ➡️ Zapoznaj się z naszym artykułem: Ogrodzenie domu - wybór i koszty.

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenie jest ważnym elementem w otoczeniu domu. Przede wszystkim wyznacza granice posesji, ale również nadaje jej charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ozdobny. (fot. Forbet)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym są systemy ogrodzeniowe i kiedy się sprawdzają?

    Systemy ogrodzeniowe to zestawy elementów do samodzielnego montażu, które zawierają wszystko, co potrzebne do wykonania podmurówki, zamontowania słupków, przęseł, furtki, i bramy wjazdowej. Sprawdzają się, gdy inwestorom zależy na szybkim tempie budowy.
  • Dla kogo przeznaczone są systemy ogrodzeniowe?

    Dla osób mających doświadczenie w majsterkowaniu lub pracach budowlanych, gdyż montaż wymaga pewnej wprawy, a bardziej zaawansowane umiejętności są potrzebne do wykonania fundamentu pod ogrodzenie lub mur.
  • Jakie znaczenie ma ogrodzenie dla posesji?

    Ogrodzenie wyznacza granice posesji, może stanowić dekorację budynku i jego otoczenia, a także służyć jako bariera dla intruzów i hałasu.
  • Jakie przepisy regulują budowę ogrodzenia?

    Budowa ogrodzenia o wysokości do 220 cm nie wymaga zgłoszenia w urzędzie, ale należy sprawdzić lokalne wytyczne dotyczące wyglądu, wysokości, i rodzaju materiału. Przepisy określają też minimalne szerokości furtki (90 cm) i bramy (240 cm), z zalecaną szerokością bramy około 400 cm.
  • Jak dobrać kolorystykę ogrodzenia?

    Kolorystykę ogrodzenia zaleca się dopasować do jednego z elementów domu: dachu, stolarki albo elewacji, aby harmonizowało z domem i otoczeniem.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!