Co może być przyczyną wybrzuszenia podłogi?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Co może być przyczyną wybrzuszenia podłogi?

Kupiliśmy dom, a w jednym z pomieszczeń na piętrze zauważyliśmy wyraźne wybrzuszenie na podłodze z terakoty (wcześniej tego nie zaobserwowaliśmy). Czy jest to objaw poważnej wady konstrukcyjnej budynku? Czy wymiana posadzki rozwiąże problem?

aktualizacja: 2024-05-17 05:54:54

"Puchnięcie" posadzki wyłożonej płytkami ceramicznymi może mieć dwie główne przyczyny:

  • Brak fug między płytkami i dylatacji na styku ze ścianami: Niewłaściwe ułożenie płytek, bez zachowania odpowiednich odstępów i dylatacji, uniemożliwia swobodną pracę posadzki pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. To z kolei prowadzi do naprężeń i pękania płytek.
  • Pęcznienie podkładu podłogowego: Niewłaściwie wykonany lub źle zagęszczony podkład podłogowy może pęcznieć pod wpływem wilgoci, co również powoduje odkształcenia posadzki.

Warto podkreślić, że tego typu uszkodzenia nie stanowią zagrożenia dla konstrukcji budynku i można je bez większych problemów naprawić.

Pierwszym krokiem do naprawy "puchnącej" posadzki jest demontaż starej posadzki i dokładne sprawdzenie stanu podłoża. W przypadku stropów żelbetowych i gęstożebrowych, gdzie podkład jest zazwyczaj równy i stabilny, przyczyną uszkodzeń jest najczęściej brak dylatacji lub zbyt sztywna posadzka. W takiej sytuacji wystarczy ułożyć nową posadzkę z zachowaniem odpowiednich odstępów i dylatacji.

Natomiast w przypadku stropów na belkach stalowych, gdzie do wyrównania stropu często stosowano niestabilne materiały (np. gruz, keramzyt), konieczne jest ustabilizowanie podłoża. Można to zrobić poprzez zalanie rzadką zaprawą cementową i wykonanie nowego jastrychu ze wzmocnieniem siatką stalową lub całkowite usunięcie niestabilnego wypełnienia i zastąpienie go płytami betonu komórkowego lub keramzytobetonu.

Po ustabilizowaniu podłoża można przystąpić do układania nowej posadzki, pamiętając o zachowaniu dylatacji i stosowaniu odpowiednich materiałów.

Redakcja BudujemyDom
Na schemacie otwierającym: W starych stropach przestrzeń pomiędzy belkami konstrukcyjnymi bywała wypełniana np. gruzem i odpadami budowlanymi. Niestabilność tego podłoża prowadzi niekiedy do uszkodzenia podkładu podłogowego.

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

13 Aug 2021, 19:20

Za mało informacji,  Chyba, że chcesz informacji od wróża Macieja. Ale to nie ten adres.  Nie masz aparatu foto w telefonie? Jakim cudem pod płytkami w wejściu idą rury? To trzeba wszystko opisać.

Gość

11 Aug 2021, 23:38

Witam😀✌ Mam problem z posadzką mieszkam na pierwszym piętrze w bloku.Płytki przed wejściem się podniosły a w podłodze idą rury do karoryferów.Co może być przyczyną podnoszenia i wybrzuszania płytek?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!