Najprostszy sposób na odetkanie zlewu. Nie musisz do tego wzywać hydraulika

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Najprostszy sposób na odetkanie zlewu. Nie musisz do tego wzywać hydraulika

Zatkany zlew w kuchni lub umywalka w łazience, to problem, który może pojawić się w każdym domu. Odetkanie zlewu to czynność, którą można wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania hydraulika. Warto jednak wiedzieć, że problem może powrócić, jeśli będziemy popełniać błędy przy korzystaniu ze zlewu lub przy jego czyszczeniu. Co przyspiesza zatykanie się zlewu? Jak go skutecznie udrożnić?

aktualizacja: 2023-10-27 12:40:10

Przyczyny zatykania zlewu w kuchni

Zlew w kuchni może szybko się zatykać, jeśli będą do niego trafiać drobne resztki jedzenia. Przyklejają się one do ścianek rur odpływowych, zalegają w kolankach, łączą się ze sobą. Z czasem w rurze odpływowej resztek jest na tyle dużo, że tamują one odpływ wody.

Problemem może też być tłuszcz. Bardzo często podczas zmywania naczyń spłukujemy tłuste resztki z patelni wprost do zlewu. Tłuszcz przykleja się do rur odpływu zlewu i pozostaje na ściankach.

Taka powłoka powoduje też łatwiejsze przyklejanie się do ścianek resztek jedzenia i innych odpadów. Efekt jest oczywisty. Zlew się zatyka, a woda z niego przestaje odpływać.

Aby opóźnić proces zatykania, należy zastosować sitko, które wyłapie większość resztek ze zmywania, zanim te spłyną do syfonu. Sitko odpływu trzeba czyścić regularnie.

Przyczyny zatykania umywalki w łazience

W przypadku umywalki łazienkowej najczęstsza przyczyną zatkania odpływu są włosy. Jeśli nie zostaną w porę wyjęte, z pewnością zatkają odpływ umywalki. Jego odetkanie najczęściej nie jest trudne.

Jeśli jednak w syfonie umywalki włosów zgromadzi się sporo, wraz z resztkami mydła i innymi odpadami mogą stworzyć swego rodzaju korek. Jego zlikwidowanie będzie już trudniejsze. Także tutaj jako profilaktykę warto stosować sitka, które umieszcza się w odpływie umywalki.

Metoda 1 - czyszczenie syfonu

Na początku warto sprawdzić, czy w dolnej części syfonu zlewu nie ma korka do odkręcenia. W większości odpływów taki element się znajduje i jest tam zamontowany w celu łatwiejszego usuwania odpadów zalegających w odpływie.

Pod korkiem stawiamy miskę lub podobne naczynie, ponieważ po jego odkręceniu z odpływu wypłynie woda. Korek odkręcamy, czyścimy wnętrze rury z wszelkich zanieczyszczeń i zakręcamy. Po zakręceniu warto upewnić się, że korek jest dokręcony i nie kapie z niego woda.

Metoda 2 - mechaniczne czyszczenie odpływu

Do tego celu można użyć przepychacza lub sprężyny do czyszczenia rur. Warto jednak wiedzieć, że tak czyszczony zatkany odpływ można uszkodzić. Zbyt mocne naciśnięcie ssawki przyłożonej do odpływu w zlewie może doprowadzić do rozszczelnienia rur odpływu.

Sprężyna zaś może spowodować rozszczelnienie, pęknięcie rur i inne poważniejsze usterki. Bezpieczniejsze są środki do udrażniania rur. Można je kupić lub przygotować samodzielnie w domu.

Może cię zainteresować
Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak podłączyć pływak do pompy wody? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Wszystko o rurach spustowych Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho?
Zobacz więcej Zwiń

Metoda 3 - gorąca woda i sól

Do odpływu zlewu wsypujemy kilka łyżek soli, po czym zalewamy to gorącą wodą. Wodę trzeba wlewać powoli, by osad, który zatkał zlew, miał czas się rozpuścić. Pozostawiamy roztwór na kilkanaście minut i spłukujemy.

Metoda 3 - gorąca woda, ocet, soda

Do odpływu wlewamy gorącą wodę, zasypujemy odpływ solą, następnie zalewamy octem. Całość pozostawiamy na kilkanaście minut, następnie spłukujemy.

Środki chemiczne do udrażniania rur

Jeśli powyższe metody nie przyniosły efektu, konieczne będzie zastosowanie specjalnego środka do udrażniania rur (np. kret), dostępnego w sklepach z chemią gospodarczą lub w marketach. Najczęściej taki środek wsypuje się lub wlewa do odpływu, pozostawia na określony czas, aby rozpuścił zalegający brud i spłukuje.

Czyszczenie całego odpływu

W przypadku, gdy opisane wyżej metody nie sprawdzą się, ostateczną metodą jest rozmontowanie i wyczyszczenie całego odpływu. Czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest to najskuteczniejsza metoda udrażniania zatkanych rur.

Plastikowy syfon oraz rurki odpływowe można łatwo rozmontować i wyczyścić bez używania narzędzi.
Plastikowy syfon oraz rurki odpływowe można łatwo rozmontować i wyczyścić bez używania narzędzi. (fot. Adobe Stock)

Elementy syfonu oraz rurki kanalizacyjne wykonane są z tworzywa sztucznego. Większość elementów jest skręcana lub montowana na wcisk, więc z ich rozłożeniem nie będzie problemu - można to zrobić bez specjalistycznych narzędzi.

Przed całą operacją warto zapamiętać, jak zmontowany jest odpływ i zrobić zdjęcia telefonem. Pomoże to sprawnie zmontować cały układ. Aby zlew ponownie się nie zatykał, nie powinny do niego trafiać żadne odpady oraz należy stosować wcześniej wspomniane sitka.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!