Uzdatnianie wody konieczne przy alergii

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Uzdatnianie wody konieczne przy alergii

Przez dwa lata po przeprowadzce do nowego domu nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu. Żona, mająca skłonności do alergii i wrażliwą skórę, zauważyła, że po kąpieli zawsze swędzi ją całe ciało, woda wysusza jej skórę i włosy... - mówi Adam, który wraz z Teresą są członkami Klubu Budujących Dom.

Urządzenia: filtr z węglem aktywnym i zmiękczacz wody.

 

Cel: zmiękczenie wody z wodociągu; odprowadzenie do szamba.

 

Decyzja: przez dwa lata po przeprowadzce do nowego domu nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu. Żona, mająca skłonności do alergii i wrażliwą skórę, zauważyła, że po kąpieli zawsze swędzi ją całe ciało, woda wysusza jej skórę i włosy. Na szklanych ścianach prysznica i urządzeniach sanitarnych osadzał się kamień.

 

Wykonaliśmy badanie wody. Wykazało, że ma kilka parametrów w górnej granicy normy. Hydraulikowi nie podobała się twardość wody. Doradził zamontowanie filtra węglowego i zmiękczacza. Stwierdziliśmy, że musimy to zrobić, aby przystopować alergię Teresy i przedłużyć żywotność wysokiej jakości sprzętu AGD, kondensacyjnego kotła gazowego, instalacji ogrzewania podłogowego.

Woda poddawana jest filtrowaniu i zmiękczaniu zaraz po wejściu do budynku. W tej kotłowni o powierzchni 6,5 m2 dostęp do zmiękczacza jest wygodny Woda poddawana jest filtrowaniu i zmiękczaniu zaraz po wejściu do budynku. W tej kotłowni o powierzchni 6,5 m2 dostęp do zmiękczacza jest wygodny

 

Do urządzenia zmiękczającego wodę właściciel dozuje sól Do urządzenia zmiękczającego wodę właściciel dozuje sól

 

Automatyczny sterownik oblicza ilość zużytej wody. Co 4000 l włącza płukanie. Automatyczny sterownik oblicza ilość zużytej wody. Co 4000 l włącza płukanie.

Porady i przestrogi:

  • Wodę uzdatniamy od 2005 r. Po zamontowaniu urządzeń żona nie skarży się już na suchość skóry i włosów. To dla niej duża ulga. Odczuliśmy również pozytywną zmianę w pielęgnacji urządzeń sanitarnych i hydraulicznych. Zużywamy mniej środków czyszczących i myjących. Sąsiedzi dostrzegają różnicę między stanem naszej kuchni czy toalet, a ich urządzeniami pracującymi na niezmiękczonej wodzie.

     

  • Przy doborze urządzeń zdaliśmy się na specjalistyczną firmę. Filtr i zmiękczacz zamontowaliśmy na początku instalacji, aby miękka woda krążyła w całym budynku. Celowo wybraliśmy automatyczny cykl płukania, unikając ręcznej obsługi. Wsypujemy jedynie sól do zbiornika zmiękczacza. Ostrzegamy, płukanie trwa 2 godziny i jeśli drzwi do kotłowni są uchylone, słychać szum urządzenia.

     

  • Warto na bieżąco kontrolować sterownik i układ zaworów. Raz zdarzyło mi się odruchowo przestawić zawór i zamknąć przepływ wody przez filtr i zmiękczacz. Żona po kąpieli znowu odczuwała dyskomfort, na kranach i szkle pojawiły się zacieki, więc zrozpaczeni, że uzdatnianie nie działa, wezwaliśmy serwis. Po przełączeniu zaworu uciążliwości ustąpiły.

     

  • Do płukania filtra zużywamy co miesiąc dodatkowe kilkaset litrów wody. Filtr po uzdatnieniu 4000 l wody potrzebuje 200 l do przepłukania. Szambo o pojemności 8000 l opróżniamy co miesiąc, płacąc za to jednorazowo 270 zł. Rocznie daje to spory koszt, który spadnie trzykrotnie po przyłączeniu kanalizacji.

     

  • Hydraulik sygnalizował, że kotłownia jest mała (6,5 m2). Na razie mamy dostęp do zmiękczacza, ale z powodu instalacji solarnej w przyszłości chcemy wymienić zasobnik ciepłej wody na większy (z 300 l na 500 l). Głowimy się więc nad nowym ustawieniem urządzeń tak, aby był do nich wygodny dostęp.

     

  • W ramach serwisu pracownicy badają stan wody własnymi przyrządami. Jakość wody trzyma parametry w normie.

Koszty: filtr i zmiękczacz wody – 2500 zł; montaż i badanie wody łącznie 500 zł; sól granulowana 5 worków po 25 kg – 150 zł rocznie.

Może cię zainteresować
Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak podłączyć pływak do pompy wody? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Wszystko o rurach spustowych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak działa pompa abisynka? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć?
Zobacz więcej Zwiń

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!