Jak łączyć rury tworzywowe w instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak łączyć rury tworzywowe w instalacji wodno-kanalizacyjnej?

W artykule opisujemy sposoby łączenia rur warstwowych (PEX-AL-PE) i rur polipropylenowych (PP) w instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

aktualizacja: 2020-02-24 11:50:51

Łączenie rur warstwowych PEX-AL-PE

Rury warstwowe PEX-AL-PE są materiałem giętkim i montujemy je praktycznie bez użycia kolanek, łącząc jedynie z trójnikami i gwintowanymi złączkami przyłączeniowymi. Ich zaletą jest także możliwość rozebrania i ponownego wykonania połączeń. Nie mają pamięci kształtu, czyli po wygięciu się nie prostują. Można je wyginać w ręku, ale przy ostrzejszych załamaniach powinna być używana giętarka lub zapobiegająca deformacji ścianek sprężyna.

Do montażu złączek skręcanych nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi, choć warto zaopatrzyć się w nożyce do rur i kalibrator. Złączka składa się z trzech elementów - korpusu, pierścienia i nakrętki - które przed montażem musimy rozłożyć.

Montaż odcinka instalacji zaczynamy od nałożenia na końcówkę rury nakrętki i pierścienia. Flamastrem zaznaczamy zalecaną przez producenta głębokość wsunięcia rury w korpus, a jej koniec pokrywamy płynem poślizgowym. Po wciśnięciu rury dokręcamy nakrętkę zaciskową (złączkę należy przytrzymywać drugim kluczem) i połączenie jest gotowe. Następnie rozwijamy z kręgu rurę potrzebnej długości i po odcięciu odmierzonego odcinka (najlepiej nożycami do rur), osadzamy kolejną złączkę.

Rury PEX-AL-PE można wyginać rękoma (fot. z lewej), przy ostrzejszych załamaniach lepiej użyć giętarki (fot. z prawej). (fot. Kisan)

Łączenie rur polipropylenowych (PP)

Rury z PP są materiałem sztywnym, wymagającym przy zmianie kierunku instalacji łączenia kolankami. Połączenia wykonywane są jako zgrzewane, co oznacza, że powinniśmy mieć zgrzewarkę (można ją wypożyczyć). Przydadzą się też nożyce do rur i i przyrząd do fazowania krawędzi. Dostępny jest bogaty asortyment złączek z gwintem, umożliwiających połączenie z armaturą i osprzętem hydraulicznym.

Może cię zainteresować
Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak działa pompa abisynka? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak podłączyć pływak do pompy wody?
Zobacz więcej Zwiń

Oczyszczoną i sfazowaną końcówkę rury oraz złączkę wciskamy w odpowiednie gniazda nagrzanej zgrzewarki. Gorące elementy łączymy ze sobą, zwracając uwagę na ich osiowe ustawienie. Po 2 minutach połączenie ostygnie i stanie się sztywne. Skomplikowane węzły instalacji łączymy w wygodnym miejscu i wstawiamy w ułożone już rury.

Złączki można łączyć skręcając (fot. z lewej) lub zgrzewając (fot. z prawej). (fot. Kisan)

Redakcja BudujemyDom

Zdaniem naszych Czytelników

16 May 2023, 11:42

Komentarz dodany przez zyzio: to z prawej to zaciskanie :D lol

Gość maszewo@op.pl

12 May 2021, 11:23

Witam. Jakiego typu są rurki wodne domek holenderski. Model angielski.

Gość Ewa

11 Dec 2018, 10:18

Jak ten pan na ostatnim zdjęciu zgrzewa złączkę, to ja jestem królowa brytyjska. Pan trzyma w ręku zaciskarkę do rur PEX. Rury PP zgrzewamy zgrzewarką potocznie zwaną patelnią, która w niczym nie przypomina zaciskarki ze zdjęcia.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!