Na co należy zwrócić uwagę, wybierając zawory kulowe do instalacji wodnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając zawory kulowe do instalacji wodnych?

Zawory kulowe w instalacjach wodnych charakteryzują się określonymi parametrami technicznymi. Najważniejszą informacją, jaką odczytujemy z korpusu zaworu, jest wartość ciśnienia nominalnego (PN), oznaczająca maksymalne ciśnienie robocze, wyrażane w barach. Drugi istotny parametr, wpływający na wybór konkretnego zaworu, to maksymalna temperatura pracy. Znajdziemy go w karcie katalogowej produktu lub w Krajowej Deklaracji Użytkowej. Kolejną interesującą nas wartością jest średnica zaworu, określana symbolem DN. Ją również odczytamy z korpusu zaworu.

aktualizacja: 2023-08-16 11:54:15

Dobierając konkretny model, musimy wybrać ten o odpowiedniej wielkości. Nie może być on za mały aby - nie zaburzać przepływu - i jednocześnie nie za duży, aby nie generować dodatkowych kosztów. Pamiętajmy - cena zaworu rośnie proporcjonalnie do jego wagi, a co za tym idzie - również rozmiaru.

W przypadku typowych domowych instalacji wodociągowych nie powinnyśmy spodziewać się występowania ciśnienia wyższego niż 6 barów (0,6 MPa) oraz temperatury przekraczającej 70°C. Dlatego wystarczające są tu zawory o parametrach PN 16 i maksymalnej temperaturze pracy 90°C. Mimo to, powszechną praktyką wśród instalatorów jest stosowanie zaworów o wyższych parametrach. Niezależnie od doboru konkretnego modelu, należy pamiętać, aby zawsze wybierać zawór zgodnie z jego przeznaczeniem. To czy zawór można wykorzystać w instalacji wodociągowej czy centralnego ogrzewania, określone jest we wspomnianej już Krajowej Deklaracji Właściwości Użytkowych.

Dobierając zawór kulowy, należy użyć model o takiej kombinacji gwintów, które będą najbardziej odpowiadały konstrukcji instalacji. Rozwiązaniem jest też zawór z półśrubunkiem lub jeden z produkowanych przez Valvex zaworów z rodziny SPIN z obrotową nakrętką, przeznaczonych do wykorzystania w połączeniach uszczelnianych płaską uszczelką. Jeden zawór zastępuje kilka przyłączek, przedłużek oraz śrubunków, dzięki mają one szeroki wachlarz zastosowań. Przykłady? Zawory kulowe SPIN w wersach G 1/2 - G 3/4  oraz G 3/4 - G1/2 dedykowane są do podłączenia armatury pomiarowej, takiej jak wodomierze. Z kolei SPIN w wersjach G 3/4 - G 3/4 oraz G1 - G1 znajdą swoje zastosowanie w zasobnikach wody użytkowej, reduktorach lub przy filtrach montowanych przy zestawach wodomierzowych.

Na koniec pamiętajmy o kwestii związanej z umiejscowieniem zaworów kulowych w instalacji wodnej. Powinny być one umieszczone zarówno przed, jak i za wodomierzem. Korzystny jest również montaż zaworów po obu stronach filtra siatkowego, co pozwala na jego oczyszczenie bez konieczności spuszczania czynnika z instalacji. Zawory kulowe są również niezbędne w zasobniku ciepłej wody użytkowej - na każdym przyłączu powinien znajdować się zawór odcinający. Bez względu na miejsce montażu, zawory kulowe odcinające służą do zamykania i otwierania przepływu. Nie powinno się ich wykorzystywać jako elementów dławiących lub regulujących przepływ.

Może cię zainteresować
Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak działa pompa abisynka? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Wszystko o rurach spustowych Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem
Zobacz więcej Zwiń

Maciej Banaczkowski
Specjalista ds. Szkoleń i Rozwoju Produktu Valvex S.A.
fot. otwierająca: Valvex

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!