Budujemy Dom

Jak działa anoda magnezowa i dlaczego się zużywa?

Artykuł na: 4-5 minut

Niedawno musiałem wymienić przerdzewiały zbiornik ciepłej wody. Zdaniem hydraulika, korozja była w dużej mierze spowodowana zaniedbaniem – nie sprawdzałem stanu anody magnezowej, którą podobno powinno się kontrolować co roku. Jak właściwie działa taka anoda i dlaczego się zużywa?

Odpowiedź eksperta: Anody zabezpieczające w zasobnikach c.w.u. najczęściej zawierają magnez. To metal łatwo wchodzący w reakcje chemiczne, więc w pierwszej kolejności z tlenem i rozmaitymi substancjami zawartymi w wodzie reaguje on, a nie stal, z której wykonano zbiornik. Anoda magnezowasię przy tym zużywa – tym szybciej, im bardziej korozyjne są właściwości wody.

Najczęściej mamy do czynienia z tzw. korozją elektrochemiczną, będącą reakcją pomiędzy dwoma metalami połączonymi za pośrednictwem elektrolitu – płynu przewodzącego elektryczność. Elektrolitem jest zwykła woda, bo nigdy nie jest chemicznie czysta. W efekcie powstaje tzw. ogniwo galwaniczne. Atomy magnezu oddają elektrony i przechodzą jako dodatnio naładowane jony do roztworu. Ten mniej szlachetny metal wypiera z roztworu ten drugi, o mniejszej reaktywności – czyli żelazo.

Ochronne działanie anody magnezowej polega na tym, że jony magnezu wypierają z roztworu jony żelaza i uniemożliwiają reakcję materiału zbiornika z wodą

Reaktywność można obrazowo przedstawić w postaci tzw. szereg elektrochemiczny. Im bardziej ujemny jest potencjał metalu względem wodoru, tym jest on mniej szlachetny i łatwiej rozpada się na elektrony i jony dodatnie. Z kolei dodatni potencjał charakteryzuje metale bardziej szlachetne, o mniejszej reaktywności. Oto kilka przykładów z szeregu:

 • złoto +1,42 V;
 • srebro +0,80 V;
 • miedź +034 V;
 • ołów -0,12 V;
 • żelazo -0,44 V;
 • magnez -2,44 V.

Jak wynika z zestawienia, magnez ma potencjał aż o -2 V niższy niż żelazo, będące głównym składnikiem stali. Zbiornik c.w.u. jest zaś ogniwem galwanicznym, gdzie jednym biegunem (katodą) jest sam stalowy zbiornik, drugim anoda magnezowa, elektrolitem zaś woda wodociągowa. W tym układzie to bardziej reaktywny magnez rozpada się (oddaje elektrony i jony do roztworu), blokując tym samym reakcję wody ze stalą zbiornika.

Trzeba jednak od razu zastrzec, że prędkość tej reakcji może być bardzo różna. Zależy od składu wody, jej temperatury oraz tego, czy powłoka ochronna zbiornika i łączących się z nim rur została gdzieś uszkodzona. Przyspieszone zużycie anody jest najczęściej sygnałem przerwania ciągłości powłoki ochronnej zbiornika. Powłoki ochronne to bariery oddzielające stal od wody. Może je tworzyć np. emalia ceramiczna – bardzo skuteczna, o ile nie pojawią się w niej ubytki. Z kolei powłoka cynkowa, nadal bardzo często stosowana, działa w ten sposób, że w miejscu uszkodzenia tworzy się warstwa tlenku cynku o małej reaktywności.

W miejscu uszkodzenia powłoki ochronnej, cynk się utlenia i tlenek cynku odgradza stal od wody

Przewaga anody tytanowej nad magnezową

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, alternatywą dla anody magnezowej jest anoda tytanowa. Główną zaletą tego rodzaju anod jest to, że ich wymiana nie odbywa się tak jak w przypadku anody magnezowej co 2-3 lata, lecz raz na 10-12 lat. Tak spektakularna różnica w wytrzymałości wiąże się z tym, że tytanowa alternatywa oparta jest na odmiennym działaniu - tutaj znaczenie ma potencjał elektryczny, której anoda jest przewodnikiem, przez co rozpuszczanie się samego tytanu jest praktycznie niezauważalne. Natomiast anoda magnezowa po upływie dwóch lata użytkowania ulega prawie całkowitemu rozpuszczeniu.

Nowa oraz zużyta (rozpuszczona) anoda magnezowa Anoda tytanowa
Nowa oraz zużyta (rozpuszczona) anoda magnezowa (fot. Enersun) Anoda tytanowa (fot. Enersun)

Znacznie większa trwałość anody tytanowej oznacza dla użytkownika szereg korzyści. Minimalizowane są koszty serwisu, zmniejsza się ryzyko przeterminowania anody, co za tym idzie ogólnego pogorszenia jakości wody i pojawienia się przykrego zapachu. W całości dostajemy oszczędność czasu i poczucie bezpieczeństwo. Koszt anody tytanowej waha się od 380 do 900 złotych. To kilkukrotność anody magnezowej, lecz jest to jeden z tych wydatków, który się zwyczajnie opłaca.

Anoda tytanowa Enersun 395 lub 545 mm długości (fot. Enersun)
Anoda tytanowa Enersun 395 lub 545 mm długości (fot. Enersun)

Instalacja anody tytanowej w porównaniu z anodą magnezową jest zdecydowanie łatwiejsza. Skracanie anody tytanowej ze względu na jej gabaryty nie wymaga szlifierki kątowej, jest ona kompatybilna z różnymi zbiornikami. Wszystkie powyższe zalety powodują, że instalatorzy coraz częściej instalują anodę tytanową.

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-07-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cena jest wysoka ale  za anodę tytanową, anoda magnezowa kosztuje od 25-40 zł.

mhtyl

18 Sie 2018, 08:31

Cena poraża.

Gość Ryszard

18 Sie 2018, 06:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego Uzdatniacze wody HydroFLOW HS38 i HydroFLOW S38, to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nie tylko nie zmieniają i nie pogarszają ...
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR!
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR! Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Wiele osób sięga tylko po wodę ...

Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze