Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Na jakie błędy uważać podczas doprowadzania wody do domu

Artykuł na: 4-5 minut
Na jakie błędy uważać podczas doprowadzania wody do domu

Nieprzeprowadzenie próby jakości studni, instalacja urządzeń do uzdatniania wody bez pomocy fachowca czy przystępowanie do prac przy instalacji wodnej bez wcześniejszego dokładnego rozplanowania kuchni i łazienek - to tylko niektóre błędy popełniane podczas doprowadzania wody do domu. Zobacz, na co jeszcze uważać.

Umiejscowienie przyłącza wodociągowego albo zespołu hydroforowego w lokalizacji niepozwalającej na montaż urządzeń do uzdatniania wody

Nawet jeśli jakość wody nie budzi zastrzeżeń w momencie, kiedy budujemy dom, to odkamienianie i/lub odżelazianie jej może okazać się niezbędne po kilku czy kilkunastu latach. Jeśli brak miejsca uniemożliwi na zamontowanie odpowiednich urządzeń, będziemy mieli kłopot.

Nieprzeprowadzenie próby jakości studni

Po jej wykonaniu należy czerpać wodę do chwili, kiedy nie będzie miała ona widocznych zmętnień i zanieczyszczeń. Twardość wody można wstępnie ocenić poprzez sprawdzenie, czy pieni się w niej mydło. Na zbyt dużą zawartość związków żelaza wskazuje brunatny osad pojawiający się w wodzie odstawionej w pojemniku na kilka godzin.

Instalacja urządzeń do uzdatniania wody bez pomocy fachowca

Kupowanie ich w sklepie, na podstawie ulotek reklamowych, nie ma sensu. Zawsze należy zacząć od wykonania szczegółowej analizy zanieczyszczeń obecnych w pobieranej wodzie (oferują to wyspecjalizowane firmy, a także stacje sanepidu) i na jej podstawie dobrać urządzenie odpowiednie ze względu na wykryte związki chemiczne oraz wymaganą wydajność (prędkość przepływu). W przeciwnym razie uzdatnianie wody może okazać się nieskuteczne, można też niepotrzebnie przepłacić.

Ulokowanie zestawu hydroforowego w sąsiedztwie pomieszczeń przeznaczonych do długotrwałego pobytu ludzi

Praca zespołu silnik-pompa samozasysająca będzie dokuczliwie hałaśliwa, nawet gdy dołożymy wszelkich starań, by go wyciszyć. W żadnym razie nie należy montować go przez ścianę z sypialnią. W niektórych wypadkach konieczne może stać się wykonanie studzienki hydroforowej na zewnątrz budynku, bezpośrednio nad studnią. Inne rozwiązanie to umieszczenie pompy w studni, a zbiornika w budynku.

Układanie instalacji wodociągowej z rur miedzianych w rejonach, gdzie woda ma kwaśny odczyn lub jest bardzo miękka

W takiej sytuacji stężenie jonów miedzi w wodzie przekracza dopuszczalny poziom, a rury ulegają przyspieszonej korozji.

Przystępowanie do prac przy instalacji wodnej bez wcześniejszego dokładnego rozplanowania kuchni i łazienek

Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe i kosztowne, im później dostrzeżona zostanie konieczność przeróbek. W razie stwierdzenia takiej potrzeby nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po położeniu tynków i płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą już bardzo kosztowne.

Prowadzenie rur z wodą zimną w miejscach narażających je na nagrzewanie, brak izolacji między przewodami z wodą ciepłą i zimną

Zimna woda musi być naprawdę zimna – w przeciwnym wypadku w rurach mogą namnażać się szkodliwe bakterie. Ponadto silne nagrzewanie rur z tworzyw (np. w wyniku poprowadzenia ich przy przewodzie kominowym) może skutkować rozszczelnieniem połączeń. W razie konieczności ułożenia ich w miejscach na to narażonych, należy je izolować cieplnie, np. przy użyciu wełny mineralnej lub odpowiednich otulin.

Niewykonanie pętli cyrkulacyjnej w instalacji z centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej

Można z tego zrezygnować jedynie wtedy, gdy odległość kilku punktów poboru wody od źródła wody ciepłej wynosi co najwyżej 3–4 m (ale wtedy zwykle montuje się po prostu kocioł dwufunkcyjny lub ogrzewacz przepływowy). W każdej innej sytuacji brak pętli cyrkulacyjnej bardzo obniża komfort i prowadzi do marnotrawienia wody w oczekiwaniu na dopływ ciepłej.

Nieprzemyślane i niestaranne wykonanie przyłączy do baterii ściennych

Złe umiejscowienie przyłączy rodzi problemy z doborem armatury, powoduje też, że baterie źle wyglądają i niewygodnie się z nich korzysta. Niestaranne wykonanie sprawia, że estetyczny montaż baterii będzie utrudniony.

Położenie rur wodociągowych w zbyt płytkich bruzdach ściennych

Nieuniknionym skutkiem jest pękanie pokrywającej je warstwy tynku, z którym to zjawiskiem właściwie nie sposób sobie poradzić. W skrajnych wypadkach może to również powodować kłopoty na etapie montażu armatury (brak możliwości zlicowania baterii i zaworów ze ścianą).

Adam Jamiołkowski
fot. UST-M

aktualizacja: 2015-02-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z własnego doświadczenia powiem wam, że najlepiej to jak ma się możliwość podłączenia do wody miejskiej. Z wodą studzienną to zazwyczaj same problemy. Chociażby ze względu na to, że tak naprawdę nie wiadomo jakiej ona jest jakości. Jednemu trafi się, że woda ze studni będzie ...

Miszcz

12 Lut 2015, 12:09

Jak w domu czy mieszkaniu che się mić gładkie rury w środku to często to wystarczy kilka razy w miesiącu zamykać kran z wodą ,odkręcić gdzieś kran i nagle otworzyć zawór odcinający .Wtedy ippet wody napełniający puste rury czyści i odszlamowuje je !!!! Kilka razy szybko zamknąć ...

Gość a_k

10 Lut 2015, 21:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Rozprowadzenie rur w instalacji wodociągowej

Przeciętny inwestor zdaje sobie sprawę z istnienia instalacji dopiero na etapie stanu surowego, gdy wreszcie trzeba je wykonać. Wysokość kosztów materiałów i robocizny potrafi wówczas bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Warto wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób rozprowadza się rury w instalacji wodociągowej i jakie materiały się obecnie stosuje?

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze