Montaż instalacji kanalizacyjnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-10-02 08:11:57
Montaż instalacji kanalizacyjnej

Nowo układana instalacja kanalizacyjna powinna spełniać następujące warunki:

  • odcinki poziome muszą mieć przynajmniej 2% spadku (2 cm na długości 1 m) w kierunku odpływu;
  • rury powinny być prowadzone z jak najmniejszą liczbą załamań;
  • odcinki o kącie załamania ok. 90°, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, powinno się składać z dwóch kolan o kącie załamania 45° (nie należy ich zastępować jednym kolanem o załamaniu pod kątem prostym);
  • średnica rur nie powinna się zmniejszać w kierunku odpływu – w takim kierunku możliwa jest tylko zmiana średnicy na większą;
  • długość odgałęzień prowadzących do pionu nie powinna przekraczać 3 m, a jeśli gdzieś nie można spełnić tego warunku, na końcu odgałęzienia trzeba zamontować dodatkowy zawór napowietrzający.

Po wstępnym ustaleniu przebiegu instalacji demontuje się prowizoryczne połączenia i w kielichach umieszcza uszczelki. Ostateczny montaż rozpoczyna się od połączenia rur w miejscu, w którym instalacja wewnętrzna łączy się z siecią zewnętrzną. Jeśli sieć zewnętrzna wykonana jest z rur żeliwnych, w przejściu z nowej instalacji tworzywowej stosuje się specjalny łącznik, umożliwiający połączenie jej z żeliwnym kielichem. Przed założeniem łącznika wnętrze kielicha wymaga oczyszczenia, a jeśli są w nim głębokie wżery korozyjne – wypełnienia i wyrównania ich żywiczną pastą uszczelniającą.

Montaż połączeń polega na wciśnięciu tzw. bosego końca rury czy kształtki w kielich drugiego elementu. Przed połączeniem wnętrze uszczelki oraz koniec rury smaruje się płynem poślizgowym (np. mydłem lub płynem do naczyń).

Remont kanalizacji - odcinanie rur Remont kanalizacji - fazowanie rur
 a)  b)
Remont kanalizacji - przygotowanie połączenia Remont kanalizacji - wykonanie połączenia
 c)  d)
Odcinanie rur (a), fazowanie rur (b), przygotowanie połączenia (c), wykonanie połączenia (d). Wymieniając rury instalacji wod-kan, powinniśmy się zdać na pomoc fachowca (fot. KAN)


Uwaga! Nie wolno stosować żadnych smarów czy tłuszczów, gdyż działają na uszczelkę niszcząco.
Rury, które wymagają skrócenia, fazuje się na obciętym końcu pod kątem 30°. Krawędź i powierzchnia stożkowa powinny być gładkie i równe na całym obwodzie. Głębokość osadzenia końca rury w kielichu zaznacza się tak, aby w złączu zachowany był ok. 5-milimetrowy luz od czoła rury do dna kielicha.

Poziome i pionowe odcinki rur mocuje się do podłoża za pomocą specjalnych obejm:

  • w pionie i w pobliżu miejsc osadzenia trójników – w odstępach ok. 3 m,
  • w poziomie oraz w miejscach podłączenia odpływów z przyborów sanitarnych – w odstępach ok. 1,5 m.

Przed ostatecznym zakryciem rur ekranami czy tynkiem wskazana jest kontrola szczelności instalacji kanalizacyjnej. Próba odprowadzenia wody z poszczególnych przyborów pozwoli na wykrycie ewentualnych przecieków w strefie „wodnej” przekroju rury. Oprócz wycieku wody, nieszczelna instalacja może powodować wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów. W razie podejrzenia awarii jakiegoś odcinka należy go rozebrać i zmontować na nowo.

Może cię zainteresować
Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak działa pompa abisynka? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Wszystko o rurach spustowych Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
Zobacz więcej Zwiń
Redakcja BudujemyDom

Zdaniem naszych Czytelników

Gość danuta.banaszyk1@neostrada.pl

04 Jan 2009, 21:08

jestem zadowolona z tak opisanym tematem

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!