Budujemy Dom

Zmiękczacz wody - domowy sposób na uzdatnianie wody

Artykuł na: 6-9 minut
Zmiękczacz wody - domowy sposób na uzdatnianie wody

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z jakości wody. Powodem – oprócz np. nieprzyjemnego zapachu chloru – jest bardzo często kamień, osadzający się np. w urządzeniach AGD. Właściciele domów z własnymi studniami nierzadko borykają się z wodą o wysokiej zawartości związków żelaza i manganu. Jak uniknąć tego typu problemów?

Na czym polega działanie zmiękczaczy wody?

Woda przepuszczana jest przez złoże filtracyjne, zwane żywicą jonowymienną. Zawiera ona związki, które wyłapują kationy wapnia i magnezu. W rezultacie do domowej instalacji wodociągowej trafia woda miękka (rys. 1) lub – po odpowiednim zmieszaniu z wodą surową – średnio miękka.

Oczywiście złoże nie może tak funkcjonować bez końca – w pewnym momencie zostaje bowiem nasycone jonami wapnia i magnezu. Wtedy konieczna jest tzw. regeneracja złoża, polegająca na przepłukaniu go solanką. W urządzeniach różnych producentów realizowane jest to rozmaicie, ale najważniejsze etapy to zawsze solankowanie i płukanie złoża.

Co kilka lub kilkanaście dni, gdy pobór wody w domu jest znikomy (najczęściej w środku nocy), urządzenie napełnia miękką wodą zbiornik z solą tabletkowaną (rys. 2). Następnie roztwór solanki przepuszczany jest przez złoże filtracyjne, co powoduje, że kationy sodu wypierają z niego zalegające tam kationy wapnia i magnezu (rys. 3). Popłuczyny kierowane są do kanalizacji.

Kolejny etap to przepłukanie złoża wodą surową (w dobrych urządzeniach etap ten jest w rzeczywistości podzielony na kilka podetapów, zapewniających właściwe wypłukanie, a potem spulchnienie i ułożenie kulek żywicy), popłuczyny znów trafiają do kanalizacji.

Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie uzdatniania wody Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie regeneracji złoża Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie solankowania
Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie uzdatniania wody (rys. 1) oraz regeneracji złoża: napełnianie zbiornika (rys. 2) i solankowanie (rys. 3) (rys. Epuro Polska)

Warto podkreślić niektóre aspekty tego procesu:

 • od chwili rozpoczęcia solankowania do zakończenia procesu płukania złoża urządzenie nie jest w stanie zmiękczać wody, zatem w tym czasie do domowej instalacji trafia po prostu woda surowa, co jednak w środku nocy ma znaczenie marginalne (oczywiście warto o tym pamiętać, ustawiając np. timer na pralce);

   

 • działanie zmiękczacza nie ma nic wspólnego z dodawaniem soli do wody pitnej (bywa to przedmiotem nieporozumień). Sól używana jest wyłącznie do regeneracji złoża. Jest natomiast prawdą, że woda zmiękczona zawiera nieco więcej jonów sodu, bo trafiają one do niej w zamian za zatrzymane w procesie zmiękczania jony wapnia i magnezu.

   

  Jednak obawiać się czegokolwiek mogą jedynie osoby skazane na dietę bezsolną. Wypijając bowiem 3 litry kranówki zmiękczonej z 18 do 4 dH, wprowadzimy do organizmu tyle sodu, ile zawarte jest w jednej kromce zwykłego białego pieczywa.
Mapa twardości wody w Polsce
rys. Epuro Polska

Własność wody nazywana twardością wynika z obecności rozpuszczonych w niej soli. Chodzi przede wszystkim o związki wapnia i magnezu. Oba te pierwiastki łatwo krystalizują, co powoduje powstawanie dobrze znanych nam wszystkim osadów, pojawiających się wszędzie tam, gdzie dociera woda – od wylewki prysznicowej po czajnik elektryczny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 r. woda trafiająca do naszych kranów powinna mieć twardość w granicach 3,4–28 dH (stopni niemieckich), co odpowiada zawartości CaCO3 na poziomie 60–500 mg/l.

Jeśli spojrzeć na mapę Polski, to wodą średnio miękką (3–7 dH) mogą cieszyć się nieliczni mieszkańcy rejonów, położonych przede wszystkim na południu kraju. Dominuje u nas woda średnio twarda i twarda, a w wielu rejonach dostępna jest wyłącznie woda bardzo twarda (ponad 21 dH). I to właśnie powoduje, że coraz popularniejsze stają się w naszych domach urządzenia do zmiękczania wody, czyli usuwania nadmiaru wapnia i magnezu. 

Zalety korzystania z miękkiej wody

Korzystanie ze zmiękczonej wody ma wiele zalet:

 • natychmiast kończą się problemy z osadami na armaturze sanitarnej i ścianach kabiny prysznicowej;

   

 • w urządzeniach grzewczych nie powstaje kamień kotłowy, co zwiększa ich sprawność i znacznie wydłuża okres eksploatacji (wrażliwe na twardą wodę są wymienniki ciepła w kotłach dwufunkcyjnych i wszelkich przepływowych podgrzewaczach wody);

   

 • z dnia na dzień można ograniczyć zużycie wszelkich środków myjących i piorących, a o tabletkach czy płynach zmiękczających do pralki czy zmywarki można po prostu zapomnieć;

   

 • czysty, pozbawiony wapiennych osadów czajnik, to już drobiazg (przy powyższych zaletach). 
Sposób montażu zmiękczacza wody
Zalecany sposób montażu zmiękczacza wody (wg firmy Epuro Polska)

Twarda woda to problem

Twarda woda to problem, z którym borykają się zwykle klienci zakładów wodociągowych. Właściciele domów z własnymi studniami równie często narzekają na wysoką zawartość związków żelaza i manganu (tzw. woda żelazista). Jej skutkiem – oprócz brzydkiej barwy, fatalnych walorów smakowych i mętności wody – jest wytwarzanie się w instalacji osadów, które nie dość, że utrudniają przepływ wody, to jeszcze sprzyjają rozwojowi kolonii bakterii, w tym także tych z rodziny Legionella.

Na tym tle fakt, iż białe koszule po kilku praniach w takiej wodzie stają się żółtobeżowe to już tylko drobna, choć bardzo przykra niedogodność. Oczywiście i z tym można sobie jakoś poradzić.

Wiodący producenci oferują już urządzenia do uzdatniania wody z tzw. złożami multifunkcyjnymi, które usuwają z wody zarówno wapń i magnez, jak i żelazo i mangan, a często również i inne szkodliwe związki. Ze względu na różnorodność rozwiązań, trudno tu opisać ich działanie, jedno wszakże jest pewne: nie należy samodzielnie kupować takich urządzeń w sklepie ani w Internecie, kierując się jedynie hasłami reklamowymi.

Rozpocząć należy od wezwania instalatora (lub przedstawiciela technicznego) oferującej je firmy, który na podstawie badań fizykochemicznych własności wody z danego ujęcia zaproponuje dopasowane do jakości wody rozwiązania.  

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Watersystem

aktualizacja: 2018-03-05
Warto wiedzieć dodatkowo:

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jakby nie patrzeć myślę, że zmiękczacz wody jest niezbędny w każdym gospodarstwie domowym, świetna rzecz. Warto tylko zwracać uwagęnna kilka rzeczy np. długość gwarancji, typ złoża czy głowicę (sugeruję wybierać modele z 4-cyklową głowicą up-flow).

Gość Miszkiń

27 Cze 2017, 12:30

Prawie przy kazdym artykule piszecie,że nie nalezy samemu i wezwać fachowca/instalatora itp. Prawda jednak jest taka, że większość fachowców z którymi współpracowałem była ignorantami. Ponieważ zawsze zgłębiam temat czytając fora, porady, szukając literatury, to przeważnie ...

Gość Zibi

23 Cze 2016, 09:00

Miękka woda ma kilka zalet opisanych w artykule ale ma również wiele wad. Pozbawiona jest minerałów takich jak wapń i magnez które konieczne są do prawidłowego funkcjonowania organizmów.Powoduje przyspieszoną korozję instalacji oraz wpływa na elementy wykonane z miedzi(rury)i jej ...

Gość Marek

20 Sie 2015, 07:04

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Ruda woda o metalicznym smaku. Czy taka woda nadaje się do użytkowania w gospodarstwie domowym?

Moja woda zawiera tlenki metali. Czy taką wodę zażelazioną można używać do mycia się oraz mycia naczyń? Nie chcę jej pić, ale chciałbym korzystać z niej np. pod prysznicem i mycia talerzy przez okres wakacji. Czy ma to jakiś wpływ na skórę moją i dzieci? Woda ta ma dość rudawy odcień, widać dużą zawartość jakiegoś tlenku metalu na pierwszy rzut oka. Jednak dalej jest ona przeźroczysta. Ma lekko rdzawy zapach. Ponieważ woda ta pochodzi ze studni głębinowej, oddalonej od domu, a doprowadzenie jej jest wykonane z rur stalowych.

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".